V rámci workshopu se studenti seznámí s praktickými aspekty využití umělé inteligence při studiu a tvorbě závěrečných prací. Důraz bude kladen na etické a zodpovědné využívání velkých jazykových modelů (ChatGPT, Bing Chat, Claude 2, Bard) a dalších AI nástrojů. Účastníci se dozví, jak efektivně využívat AI (chatboty, research a writing asistenty) pro zefektivnění studia, tvůrčí činnosti a při tvorbě textů. Pozornost bude věnována omezením i rizikům a etickým a filozofickým aspektům spojeným s využíváním těchto technologií.

Panelová diskuse
Tips to Improve Your Research Skills (otázky a odpovědi)


Návod se věnuje tématu AI-asistovaného a AI-párového programování, představuje klíčové nástroje jako GitHub Copilot, Amazon CodeWhisperer a ChatGPT. Nabízí praktické návody k instalaci, video ukázky a informace o těchto nástrojích. Zdůrazňuje výhody AI ve vývoji softwaru, jako jsou zvýšená produktivita, lepší kvalita kódu a kreativita. Dále článek rozebírá využití AI v různých fázích vývoje softwaru a podává návrhy na správnou praxi při práci s AI generovaným kódem

Návod se zaměřuje na nástroje umělé inteligence a související technologie, které jsou významné pro vědecký výzkum. Obsahuje přehled a úvod do práce s nástroji jako jsou Researchrabbit, Litmaps, Lateral, chatDOC a SCISPACE, včetně video ukázek a pravidelných aktualizací. Tyto nástroje jsou užitečné pro vyhledávání a organizaci literatury, analýzu dat, interakci s dokumenty a zefektivnění administrativních úkolů. Přínosy těchto nástrojů zahrnují zvýšení efektivity, spolehlivosti, úsporu času, získání nových poznatků a podporu spolupráce. Důraz je kladen na to, že tyto nástroje by měly doplňovat tradiční výzkumné metody, nikoli je nahrazovat.

Jak efektivně využívat chatboty ve výuce a k podpoře porozumění komplexním učebním tématům, k motivaci a aktivizaci žáků/studentů a k vytváření interaktivních učebních situací.

V rámci tohoto praktického workshopu se účastníci seznámí s možnostmi využití velkých jazykových modelů pro podporu a zefektivnění tvůrčí činnosti v akademickém kontextu. Chatboti mohou urychlit proces přípravy manuskriptů, grantových žádostí, výzkumných zpráv, usnadnit komunikaci s vědeckými žurnály i poskytovat poradenství spojené s výzkumnou činností a datovými analýzami. Pozornost bude věnována i limitům a omezením této technologie a zodpovědnému přístupu k jejich využívání.


Cílem praktického workshopu je poskytnout přehled o možnostech využití nástrojů umělé inteligence pro každodenní administrativní činnosti a úkoly. Workshop zahrnuje ukázky praktického použití chatbotů, ilustrujících dopad AI na efektivitu administrativní práce. Pozornost bude věnována i bezpečnostním aspektům práce s citlivými daty, limitům i omezením těchto technologií a zodpovědnému přístupu k jejich využívání.